IEEE Gazi Öğrenci Kolu

Yönetim Kurulu Başkanı

Yiğit Şener

Yönetim Kurulu Başkanı

IEEE Nedir ?

Açılımı Institute of Electrical Electronics Engineers olan IEEE (Türkçesi: Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) “İnsanlık Yararına Teknoloji” sloganıyla herhangi bir kâr amacı gütmeden teknolojinin gelişimi için uğraşan bir topluluktur.
1884 yılında kurulan Amerika Elektrik Mühendisleri Enstitüsü ile Radyo Mühendisleri Enstitüsü 1 Ocak 1963 yılında IEEE'yi oluşturmak için birleştiler. IEEE tüm mühendislik çalışmaların yer aldığı alanlarda faaliyet göstermesinin yanı sıra genel olarak elektrik, elektronik, telekomünikasyon, otomasyon, uzay sistemleri, bilgisayar ve biyomedikal sistemler alanlarında faaliyet göstermekte ve bu alanlarda birçok standart belirlemektedir. IEEE, 400,000’i aşkın üyesiyle 160’dan fazla ülkede bulunan dünyanın en büyük teknik topluluğudur. Üyeleri arasında akademisyenler, mühendisler, bilim insanları gibi profesyonellerin bulunmasının yanı sıra dünyadaki birçok lise ve üniversite öğrencisi yer almaktadır.

Region 8

IEEE dünya üzerinde 10 bölgeden oluşmaktadır. IEEE Türkiye’nin içerisinde yer aldığı 8.bölge, 8 Ocak 1963 yılında Avrupa, Orta Doğu, Afrika’yı kapsayacak şekilde kurulmuştur. Region 8, bölgede yer alan tüm üyelerin IEEE’nin imkanlarından eşit derecede yararlandığı uluslararası anlamda saygın, etkili ve dinamik bir organizasyondur. Region 8’in amacı IEEE’nin bölgedeki faaliyetlerini güçlendirerek üyelerin ve toplumun ihtiyaçlarına cevap vermektir.

IEEE Gazi Öğrenci Kolu

IEEE Gazi Öğrenci Kolu, 2007 yılında Gazi Üniversitesi bünyesinde bulunan Elektromekanik Topluluğu’nun feshedilmesiyle kurulmuştur. IEEE Gazi Öğrenci Kolu, IEEE’nin 10 alt bölgesi arasında 8. bölgede yer alan IEEE Türkiye Şubesine bağlı bir öğrenci koludur. IEEE Gazi, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin en saygın ve nitelikli öğrenci topluluklarından biridir.

IEEE Gazi, üyelerinin sahip oldukları bilgi birikimlerini geliştirmeleri için teknik eğitimler düzenlemesinin, nitelikli ve özgün projeler yaparak teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine yardımcı olmasının yanı sıra teknik geziler ve alanında uzman kişilerle yapılan söyleşiler ile sosyal yaşamlarına katkıda bulunmayı hedefler.

IEEE Gazi, birçok firma ile iş birliği yaparak kendisi ile özdeşleşen “Geleceği Şekillendiren Mühendisler Olmak İçin IEEE Gazi!” sloganı gereği geleceğin mühendislerinin yetiştiği Gazi Üniversitesi’nde üyelerinin dış dünyaya açılan kapısı olmayı çizgisinden ödün vermeden sürdürmektedir.